Seară duhovnicească în Parohia Sf Ioan Botezătorul Bucium

Evenimente Aprilie 5, 2022

Nu se poate ajunge la biruință fără suferință.

Dacă anul trecut, 2021, în Postul Nașterii Domnului am avut ca invitat pe Părintele Consilier Nicodim Petre de la Sectorul de Misiune, Statistică și Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iașilor la o seară duhovnicească, anul acesta în Postul Mare invitatul nostru a fost Părintele Mihai Zvorăște, Inspector în cadrul aceluiași Sector al Arhiepiscopiei Iașilor. Acesta ne-a  propus spre reflecție tema: De la întunericul patimilor la lumina Învierii.

Mai bine de o oră s-a vorbit despre parcursul ascensiv al fiecărui credincios din prima săptămâna a Postului Mare până la lumina Sfintei Învieri, parcurs marcat de invitația Bisericii de a ne întări credința în puterea, dar și mila lui Dumnezeu.

La final s-au adresat întrebări invitatului cu referire la specificul perioadei de post, la deasa ori ponderata împărtășire, precum și la lucrarea pastorală a unei parohii relativ noi, dar în continuă înnoire.

Mulțumim Părintelui Inspector pentru vizită și dialog și ne încredințăm purtării de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Teofan care binecuvântează aceste dialoguri duhovnicești prin părinții îndrituiți pentru acesată lucrare.

Pr. paroh Pîjîn Marius

03.04.2022

Citește alte articole despre: seară duhovnicească